Bursa denince benim gibi, herkesin aklına birkaç simge gelir.

En başta da Uludağ.

Uludağ için, ülke turizminin beşiği desek, yanlış bir söylem kullanmamış oluruz sanırım.

Siyah beyaz Türk filmli günlerden buyana İstanbul zenginlerinin en önemli uğrak yerlerinden olan Uludağ, gelecek yıllarda kış turizmi adına, Türkiye’nin yükselen yıldızı olmaya aday.

İstanbul –  İzmir otoyolunun ulaşıma açılmasıyla, çevre ilerde dikkate alındığında, bir 1,5 saatte 20 -25 milyon insanın ulaşabileceği ülkenin beklide tüm dünyanın tek kayak merkezi olacak olan Uludağ’ın, en kısa zamanda mercek altına alınıp yeniden düzenlenmesinin gerekli olduğuna inanıyorum.

Çok kısa bir sürede bu kadar büyük nüfus tarafından potansiyel anlamda da olsa ulaşılabilir olmak elbette bir fırsat.

Ama aynı zamanda üzerinde düşünülmesi gereken ciddi bir sorun.

Ayrıca Uludağ’ın ekolojik yapısının korunması gereği ve dağın Bursa’nın su deposu olması, konuyu içinden çıkılması gereken çok bilinmeyenli denklem haline getiriyor.

Büyük şehir belediyesinin yanı sıra, bazı bakanlıklarında konuyla ilgili yetki ve sorumluluk sahibi olmaları, başkan Recep Altepe’nin hareket alanını umarım daraltmaz.

Aynı partiden olsalar da belediye başkanlarıyla bakanların bazı konularda çokta aynı düşünmediklerine hepimiz şahit olmuşuzdur.

O halde atılması gereken ilk adım, bakanlıkların yetkilerinin, gerekiyorsa çıkartılacak özel kanunla, büyükşehir belediyesine devredilmesi olacaktır sanırım.

Uludağ’ın yeniden düzenlenmesinde, kilit konu yapılaşmanın nasıl olması gerektiğidir.

Dünyada birçok örnekte de görüldüğü gibi kayak alanlarının sadece günlük ihtiyaçlar, sağlık ve güvenlik için gerekli tesislerle, elbette doğaya uygun olarak yapılaştırılması, otel eğlence merkezleri ve diğer tesislerin çevreye daha az zarar verecek bir noktaya çekilmesi, en mantıklı seçenek olur.

Ya ulaşım nasıl olacak sorusuna, oldukça yüksek teknolojik seviyeye ulaşan teleferik sistemlerinin kullanılmasıyla, ikna edici cevap verilebilir.

Ülkemizin tüm kaynaklarında olması gerektiği gibi, kentimizin simgelerinden Uludağ’ında, doğa insan hakları ve ekonomi üçlüsünde doğru noktaya oturtulmak şartıyla, halkın ve ülkenin hizmetine, daha uygun şartlar altında sunulması başta Bursa olmak üzere tüm Türkiye’nin çıkarına olacaktır.

Haber kaynağı: http://www.tunagazete.com/uludagin-yildizi-parlayacak/

No Comments Yet.

Leave a comment

Bitnami